9.12.2016

Suplementy: Vitaminy a minerály

Výživa | Michal Pokorný
Rozhodli jsme se Vám přinést nový seriál článků zaměřující se jak na závodní (výkonnostní/tréninkovou), tak i mimozávodní (udržovací/zdravotní) suplementaci a to v takové podobě, aby jednotlivé základní souvislosti pochopil i úplný laik. V prvním díle tohoto suplementačního seriálu se společně podíváme na samotný základ potravinové pyramidy, který tvoří vitamíny a minerály, tedy látky, bez kterých naše tělo nemůže fungovat a které by měl, v dnešní době, každý z nás (ať už sportovec či nesportovec) dennodenně suplementovat.

 

 

K čemu že to vlastně je?

V první řadě si v krátkosti vysvětlíme, co to vlastně ty vitaminy a minerály jsou a jakou základní funkci v organismu plní:
 
Vitaminy mají v organismu nezastupitelnou roli u mnoha biochemických reakcí, podílejí se na metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků, jinými slovy jsou zodpovědné za efektivitu jejich vstřebávání a následného využití, podílejí se na výstavbě nových tkání a mají také nemalý vliv na prevenci před některými druhy onemocnění. Jedná se o tzv. esenciální látky a až na drobné výjimky si je nedokáže náš organismus sám vyrobit, jsme tedy zcela odkázaní na jejich doplňování ze stravy a jejích doplňků. U nás, sportovců, je jejich potřeba zvýšená (v závislosti na typu, úrovni, a intenzitě přípravy) a vitaminy hrají důležitou roli z hlediska efektivity naší regenerace a všeobecné výkonnosti. S nedostatkem potřebného množství vitaminů nedochází pouze k horší regeneraci, ale také k výkonnostní stagnaci!
 
Minerály jsou také esenciálními látkami a z toho plyne nutnost i je pravidelně doplňovat formou stravy, doplňků, či pitím minerálních vod. Jsou zodpovědné nejen za výstavbu veškerých tkání a kostí, ale také za správnou funkci celého organismu. Podmiňují stálý osmotický tlak v tělesných tekutinách, regulují veškeré metabolické procesy v těle, ovlivňují správnou funkčnost centrální nervové soustavy, aktivují příslušné hormony a enzymy a také nás chrání před civilizačními chorobami. Opět je třeba dbát na zvýšený příjem minerálů, pokud vykonáváme sport, protože velké množství minerálů opouští tělo ve formě potu (sodík, draslík, hořčík i vápník). Stejně jako nedostatek vitaminů, tak i nedostatek minerálů velmi nepříznivě ovlivňuje náš sportovní výkon!
 

Doba je zlá!

Žijeme v době, kdy spotřeba obou výše zmíněných mikroživin v lidském organismu stoupá, a to v závislosti na mnoha faktorech (zvýšená fyzická i psychická aktivita, toxické prostředí, špatná strava a životospráva, uměle produkovaný stres, zhoršující se zdravotní stav, atd.), ale jejich množství obsažené v přirozené stravě naopak klesá. Ať už je to způsobeno importem velké míry ovoce a zeleniny, jenž “dozrává” až na cestě do našich hypermarketů v kontejnerech a skladech, “turbo-dozráváním” v ochranné chemické atmosféře, vytěženou zemědělskou půdou nebo samotným průmyslovým zpracováním potravin (dokonalý vzhled, zvýšená trvanlivost, lepší konzistence), všechny tyto varianty nakonec ústí ve fakt, že v současné době, podle světové zdravotnické organizace (WHO), chybí v běžně dostupné každodenní stravě každému z nás až 50% vitaminů a 60% minerálů z doporučené denní dávky. Pokud si k tomu připočteme zvýšené výdaje těchto látek v rámci intenzivních tréninků a také fakt, že až 80% naší populace je zatíženo problémy s trávením (deficit kys. chlorovodíkové v žaludku, chudý střevní mikrobiom, nedostatečný příjem vlákniny atd.), které přímo ovlivňují efektivitu jejich vstřebávání do organismu, je velmi snadné pochopit, proč je tolik lidí dnes nemocných, proč se mnohým sportovcům neustále vrací ty samá zranění a proč se v současné společnosti čím dál častěji vyskytují tzv. civilizační choroby ruku v ruce s psychickými problémy.
 

Není vitamin, jako vitamin..

Dodatečná suplementace minerálů a vitaminů by měla být nedílnou součástí našich každodenních rituálů, ale i zde platí, že není vitamin jako vitamin, forma jako forma a produkt jako produkt. Náš trh je zaplaven stovkami různých druhů výrobků, jejichž kvalita není v 90% případů valná a v mnoha případech zdaleka neodpovídá ceně. Pakliže si zakoupíte takový produkt, který bude obsahovat vitaminy a minerály v jejich nejlevnějších a nejhůře vstřebatelných formách (např. u hořčíku je rozdíl ve využitelnosti mezi jeho oxidovou a citrátovou formou až 86% ve prospěch citrátové formy!), tak možná nabudete dojmu, že jste skvěle ušetřili, ale ve skutečnosti to bude zcela obráceně, protože brzy sami poznáte, že je to stejné, jako byste ty peníze spláchli do záchodu.. alespoň takový bude reálný efekt nekvalitní suplementace na Váš organismus! Důležitá ovšem není pouze forma, ale také poměr, ve kterém jsou v produktu obsaženy. Rozhodně zde neplatí, že čím více určitý produkt obsahuje daného vitaminu/minerálu, tím lepší je jeho úroveň (někdy to může být přesně naopak!).
 

A kde že je ta kvalita?

Najít kvalitní suplement, v tom obrovském množství omítek a jiných zmetků na současném trhu, není mnohdy jednoduché ani pro lidi, kteří se v dané problematice již nějakou dobu pohybují, natož pro úplného laika, který, bohužel, v 99% případů vsadí na reklamu a sáhne po produktech, které na něj číhají v prvním regálu místního krámku se sportovními potřebami či lékárny. Dokonce bývávaly doby, kdy jste na našem trhu opravdu kvalitní a efektivní suplementy prostě nesehnali a lidé si je nechávali dovážet ze zahraničí. Naštěstí, tyto doby už jsou ta-tam a na českém trhu již působí firmy, které velmi kvalitní suplementy nabízí. Pokud dáte na naše doporučení, tak jsme toho názoru, že nejkvalitnější vitamin a minerál komplexy na našem trhu jsou: YPSI Multi Komplex (obchod Optimal Nutrition), Whole-Food Multivitamin od Dr. Mercola (např. obchod NejenLeky.cz) a High Five Multivitamin & Mineral Formula od Viridianu (např. obchod ForActiv.cz). Ani s jedním z těchto produktů rozhodně neuděláte krok vedle a to i přesto, že jejich cena je vyšší než cena vitaminů a minerálů od GS, rozhodně vás to ve výsledku vyjde levněji!
 

Závěrem:

Pakliže nejste lhostejní ke svému zdraví ani sportovnímu výkonu, neměli byste být lhostejní ani k suplementaci na té nejzákladnější úrovni. Každý druhý má dnes doma proteinový přípravek, BCAA, apod. ale suplementace vitaminy a minerály stále bývá velmi podceňována. Přitom právě ona může stát za tím, že špatně spíte, regenerujete, či stagnujete ve svých sportovních výkonech!
 
Nezapomeňte! Pro všechny fanoušky SpartanTraining.cz je připravena 10% sleva na celý nákup těch nejkvalitnějších suplementů od značky Optimal Nutrition! Na konci své objednávky pouze stačí zadat kód spartan10 a výsledná cena se automaticky přepočítá.
Výsledek obrázku pro optimal nutrition