Blog

Trénink | Nicolette Fialová

KinesioTape je pružná barevná tejpovací páska, která se lepí na kůži. Autorem této metody je japonský chiropraktik Dr. Kenzo Kase, který hledal možnost urychlení léčby. Experimentoval s pevnými tejpy, ale ty byly příliš tlusté, lepidlo měly žíravé a nedokázaly nadzvednout kůži. Začal navrhovat terapeutický tejp. Vymyslel tejp s elastickými vlastnostmi, který je ze 100% bavlny (bez latexu a přidaných farmakologických přípravků). Má lepidlo aktivované teplem, které je aplikováno na rub tejpu se vzorem vln napodobující otisk prstu. Tyto složky napodobují vlastnosti kůže. V případě správné aplikace na pokožku vytváří tzv. convolutions (konvoluze – hrbolky) a tím umožňuje nastartovat autoreparační schopnosti organismu.

Výbava | Nicolette Fialová

Nový boom v obouvání se od minulého roku staly boty, tzv. barefoot. Co to vůbec znamená? Bare = bosá/ý. Foot = noha. V překladu je to tedy bosá noha. Tyto boty mají za účel co nejvíce napodobit přirozenou chůzi (tzv. bosé chození) a zlepšovat propriocepci (tj. vnímání). Díky těmto specifikacím si je značná populace začala pořizovat. Chtěla tím své zdraví zlepšovat, jenže jejich nevědomost o svobodné chůzi má spíše destruktivní dopad na zdraví. Pro správný vývoj plosky nohy je důležité se jí věnovat již od raného věku. Od novorozeneckého věku je dobré jí učit vjemům jako je tvrdý/měkký, studený/teplý, ostrý/tupý, hladký/hrubý či rovný/hrbolatý.

Motivace | Michal Pokorný
Říká Vám něco pojem “komfortní zóna” a říká Vám ten pojem něco ve spojení s životem? Pokud ne, věřte, že se jedná o velmi nebezpečně bezpečnou oblast, ve které se velká spousta lidí utápí dnes a denně, a to klidně po celý zbytek svého života. Nejspíše se teď sami sebe ptáte, co mám vlastně na mysli tím pojmem “nebezpečně bezpečná oblast“, vždyť to přeci nedává smysl! Chvilku to ještě vydržte, po přečtení následujících pár řádků zcela určitě pochopíte, jak je to celé myšleno.

Trénink | Michal Pokorný

Úchopová síla je přímo zodpovědná za Vaší úspěšnost i výsledek na OCR závodech a přesto bývá její rozvoj často nedoceněn či zcela opomíjen. Na naprosté většině závodů Vás čeká více jak polovina překážek, které zaručeně prověří sílu Vašeho úchopu! Jen namátkou to jsou například překážky typu: šplh na laně, horizontální lezecká stěna (traverse wall), všechny druhy monkey baru, vytahování závaží přes kladku (hercules hoist), atd. Všechny tyto překážky jsou doslova kritické zejména pro ženy, u kterých často bývá úchopová síla tou nejslabší stránkou. I proto byste měli na tento fakt myslet a pravidelně zařazovat do svých tréninkových jednotek takové cviky, metody a pomůcky, které budou Vaší úchopovou sílu co nejefektivněji rozvíjet.

Výživa | Michal Pokorný

Jak sám nadpis napovídá, v tomto článku se zaměřím na stravovací režim tzv. „přerušovaného hladovění“ (dále už jen „IF“), kdy budu vycházet z osobních zkušeností, výsledků, dojmů a poznatků, které vyplývají z mého dlouhodobého testování tohoto stravovacího stylu.  Ještě než začnu, chtěl bych důsledně upozornit na to, že informace v článku vůbec nemusí vypovídat o tom, zda by tento režim byl (nebo nebyl) vhodný i pro Vás, a zda na něm budete prosperovat. Každý z nás je jiný a má jiné potřeby, které jsou závislé na mnoha faktorech (zdravotní stav, typ metabolismu, životní styl, zaměstnání, druh a úroveň vykonávaného sportu, koncepce tréninků, časové možnosti atd.). Vhodnost případného nasazení tohoto stravovacího režimu tedy musí posoudit každý sám za sebe, což by ostatně mělo platit plošně i pro všechny ostatní stravovací režimy.

Trénink | Michal Pokorný

Nedávno jsem se zúčastnil naprosto skvělé „výživářské“ konference na téma personalizované výživy ve sportu v kontextu s novými výživovými směry. Na této konferenci přednášeli nejen ti největší odborníci z oblasti výživy, v čele s RNDr. Petrem Fořtem CSc. a proděkanem FTVS PhDr. Miroslavem Petrem, PhD., ale také uznávané, a úspěchy opředené, kapacity v oblasti sportu, jako například náš nejúspěšnější natural kulturista Mgr. Boris Orava, duchovní otec unikátního tréninkového systému Performance Training Mgr. Adam Česlík, profesionálními sportovci vyhledávaný a žádaný odborník na stravu a trénink Mgr. Vít Schlesinger a další. A právě poslední jmenovaný je velikým propagátorem termogeneze chladem v rámci svého komplexního pohledu na přípravu sportovců, který sám označuje pojmem Sport Hacking.

Výživa | Michal Pokorný
Rozhodli jsme se Vám přinést nový seriál článků zaměřující se jak na závodní (výkonnostní/tréninkovou), tak i mimozávodní (udržovací/zdravotní) suplementaci a to v takové podobě, aby jednotlivé základní souvislosti pochopil i úplný laik. V prvním díle tohoto suplementačního seriálu se společně podíváme na samotný základ potravinové pyramidy, který tvoří vitamíny a minerály, tedy látky, bez kterých naše tělo nemůže fungovat a které by měl, v dnešní době, každý z nás (ať už sportovec či nesportovec) dennodenně suplementovat.

Motivace | Michal Pokorný
Během svého života jsem zaznamenal spoustu druhů pocitů, hořkých, sladkých, mrazivých, radostných.. nicméně, když jsem poprvé zažil pocit spojený se čtením e-mailu (viz. níže), bylo to hodně jiné a neopakovatelné. Hned po narození mé dcery to byl ten nejkrásnější pocit, který jsem kdy měl. Přeci jen, obě dvě události, ať už narození potomka či změna něčího života, se nestávají zas až tak často. Tímto ještě jednou děkuji Valerymu za jeho e-mail a držím mu pěsti do další etapy jeho života!
WOD | Michal Pokorný
Dnes tu pro Vás mám tip na silově-kondiční trénink, při kterém se nejen solidně zapotíte, ale také řádně „zakyselíte“ Vaše svaly. Trénink je převážně zaměřen nejen na rozvoj absolutní síly celého těla, ale také na rozvoj výbušné síly horních a dolních svalových partií. K samotnému tréninku budete potřebovat jen dva metry čtvereční prostoru, stopky nebo nějakou mobilní aplikaci na měření času (intervalů) a odhodlání, nic ostatního není třeba.
Trénink | Michal Pokorný

Intervalové tréninky se v poslední době stávají čím dál tím více populárnějšími. Může za to především fakt, že spousta lidí jim přikládá vysokou efektivnost spojenou s úsporou času. Ne vždy, a ne u všech typů, to ovšem platí! Ať už se budeme bavit o jakémkoli typu intervalového tréninku, je třeba si vždy uvědomit, že se jedná „pouze“ o nástroj (časový interval). Nicméně abyste dokázali tento nástroj správně, a především efektivně, uchopit a použít, je třeba také vědět, k čemu v první řadě slouží, co s ním smíte a nesmíte dělat, kde jsou jeho limity a kde už jeho využití naprosto ztrácí smysl. Tento článek je věnován jednomu z těchto nástrojů a to, jak samotný nadpis napovídá, tzv. TABATĚ.